1. Gereksizleri temizle

Yeni yılın ilk zamanları, planlı olmak için en ideal zaman. Düzenli olman, işinde  sorunsuz çalışmanı destekler. İş araçlarını, temizlemekle başla; mailler, bilgisayar, masaüstü belgelerin, ajandaların, kitapların ve masanın üstüne yığılan kâğıtların…

2. Sosyalliğini arttır

İş hayatını canlı tutmak kadar, sosyal hayatını da canlı tutmak çok önemlidir. Abbas Meyhanesi’nde keyifli bir akşam geçirdikten sonra ertesi sabah ne kadar yaratıcı ve motive olduğuna sen de şaşırabilirsin. Ne kadar işkolik olsan da seni motive edici şeyler olmadıktan sonra yaptığın işlerden yeterli verimi alamayabilirsin. Daha kreatif işler yapmak istiyorsan yeni yılda kendini zaman ayırmayı ihmal etme!

3. Daha çok gülümse

Gülmenin faydalarını saymakla bitmez, kalp hastalıkları riskini mi azaltmıyor, ömrünü uzatmıyor… Akla ne gelirse, peki bu kadar fayda sağlıyorsa neden gülmeyesin ki? Unutma, gülmek en iyi ilaç. Yeni yılda bol bol gülümse.

 4. Hayatına spor kat

Belki de bazen o kadar dalıyorsun ki bir de bakmışsın göbekler, basenler çıkmış. Artık kendine ilgi göstermen gerektiğini bilmelisin. Kalk hadi durma, durmanın ne anlamı var bol  hareket ile sağlıklı bir vücudun temelini MGM Sportlife ile atmaya başla.

5. Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan

Artık günümüzde dilin ne kadar önemli olduğunu çok net görebiliyoruz. Yeri geliyor iş hayatımızda, yeri geliyor eğitim ve sosyal hayatımızda bir dilin ne kadar önemli olduğunu ve bizlere ne kadar olanaklar sunduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Bu yeni yılda eğer sen de  güzel fırsatlar sahibi olmak istiyorsan, yeni bir dil öğrenmenin tam zamanı.

6. Her lafa kulak asma!

Ah şu insanoğlu… İşine gelmeyince nasıl da o dilin uzuyor. Ağzı olan konuşuyor işte ama sana söylenen her sözü takarsan peki ne kadar mutlu olabilirsin ki? Hiç kimsenin sana engel olmasını, enerjini ve motivasyonunu düşürmesine izin verme. Hayatının ipleri hep senin elinde olsun bir başkasına verme, işte o zaman bu yeni yılda hep kazanan ve mutlu olan sen olursun.

7. Sağlığını es geçme

Ne komşudan alınan ilaçlara güven ne de çok bilmiş Google’a inan. Sağlığını tehlikeye atmamalısın. Ezberci olma, ne olursa olsun kafan bile kaşınsa doktora görünmek hep aklında olsun. Güne nasıl başladığının önemini anlatmamıza gerek yok. Zinde bir başlangıç için Bulutlar’ın taze kahvelerini dene. Dengeli ve düzenli beslenmeyi de asla ihmal etme. Bolca vitaminin ve mineralin olduğu Binboğa Bal ile yeni yılda hem vitamin depola, hem de ağzın tatlandır. Yok ben öyle tek başına bal tüketemem dersen de Doğru Çiftlik sütleriyle birlikte denemeyi ihmal etme.

8. İstikrarlı ol ve istediklerinin peşini bırakma

Kendi benliğinde ne olursa olsun kendin olmaktan asla vazgeçme. Seni öyle kabul etmeliler, böyle sevmeliler. Seni seven zaten olduğunuz gibi kabul eder. Başkası  gibi olmaya çalışma, sen hep kendin olarak kal. İnancın hep yüksek olsun sonuçta başarmanın yarısı inanmak diye boşuna dememişler öyle değil mi? Eğer çok istediğin bir şey varsa onu elinden sakın bırakma sımsıkı tut ve  onu elde edeceğine hep inan.

9. Yeteneklerinle ön planda ol

Boş, gereksiz konuşmalarla öne atılmak…Aahh, en sinir bozucu insan tipi öyle değil mi, hem de özgün olmak varken. Var olan yeteneklerini en doğru şekilde kullanarak ön planda olman saygıdeğer bir birey olmanı sağlayabilir. Yeteneğim yok diye sakın düşünme sadece keşfedilmeyi bekliyorlar o kadar, o zaman durma ve yeni yılda yeteneklerinle yıldızı parlayan bir birey ol.

10. Prensip sahibi ol

Ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuş bir erdem;  prensip sahibi olmak. Bazen hayatta baskı altında kaldığımız durumlar olabiliyor, bazen de vermek zorunda olduğumuz kararlar..  Peki, neden öz benliğini yaratmak varken bir başkasıyla ortak hareket edesin ki? Öz benliğini benimse ve kendinden emin bir birey ol.

11. Yeni hobiler edin

İnsanların geneli farklılığı sever, sen neden sevemeyesin? Bir hobin yoksa hobi edin ya da kendinizi başka alanlarda deneyimle. Atölye Nes’te kendini ve yeteneklerini keşfedebileceğin, yeni deneyimler kazanacağın  güzel bir ortama sahip olabilirsin. Bu sana ruhsal açıdan çok iyi gelecektir.

12. Hayatında keşkelere yer verme

Kaçırılan heveslerin telafisi olmuyor ve ardından keşke bunu böyle yapmasaydım, bu böyle olmasaydı gibi çok fazla cümle kuruyoruz. Bu yeni yılda pişman olmamak için anı yaşa, keşkelerine yer verme ki mutlu olabilesin.

13. Bir kumbara edin

Kimimiz çalışıp kendi paramızı kazanıyorken, kimimiz de anne babalarımızdan aldığımız harçlıkları bazen hesapsız plansız harcayabiliyoruz, daha  sonra elde kalıyor sıfır. Paranı biriktirmek bazen hiç beklemediğin bir anda kurtarıcı olabiliyor, o yüzden üç beş demeden kumbarana at.

14. Dinlemeyi öğren

Karşımızdakini iyi dinlemek çok önemlidir. Hem seni iyi bir insan yapar hem de empati becerini geliştirmeni sağlar. İletişim sağlıklı olunca negatif bir konuda bile tartışıyor olsan, ortak noktaları bulman da olası. Bu yüzden iletişimini iyi tutman yaşayabilecek sorunlarını minimuma indirir.

15. Kısa ve uzun vadeli hedefler belirle

Hedefinin başarı ile sonuçlanmasını istiyorsan yetenek ve becerilerinin uzun ve kısa vadeli hedeflerinle uyumlu olduğundan emin ol. Gelişimini engelleyecek engellerle karşılaşırsan, pes etme. Bunun yerine, hedeflerini buna göre değiştir ve daima hedeflerine karşı pozitif kal.

16. Ertelemeyi bırak

“Bugünün işini yarına bırakma” derim, sonra elin ayağın birbirine giriyor. Ne gerek var soğuk terler dökmeye öyle değil mi? Yap gitsin işini sonrasında hem kendine yetişmesi gereken işlerim var demezsin hem de kendine ayıracak  düzenli bir zamanın olur.

17. Özgüvenli girişken bireyler ol

Özgüvenli ve girişken olman demek, hep bir adım öndesin demektir. İş hayatında olsun, eğitim öğretim hayatında olsun seni güzel yerlere getirir ve fark edilebilir birey olursun

18. Kaybetmekten korkma

Kaybetmekten asla korkma! En fazla, kaybettiğin yanlış kişilerdir, öyle düşün. Bu bir kandırmaca değil, kendini çok kaptırma zaten olmuş bitmiş bir şey, çok fazla üstünde durmanın sana dezavantaj olarak dönmesine izin verme. Belki de yeni fırsatlar geçecek eline, o yüzden yeni yılda her şeyi dozunda yaşa.

19. Kendinle barışık ol

Fazla kilolar, yüzündeki çıkan sivilceler ve daha neler neler. Hepsi özgüveni yıkan şeyler neredeyse ama ne olursa olsun ya baş et ya da elinden gelmeyen sebepler varsa kendini öyle kabul etmeyi öğren. Her insan beğenilmek ister ancak her şey de dış görünüş değil bunu unutma.

20. Hayatındaki kötü alışkanlıkları uzaklaştır

Yeni yıl, yeni başlangıçlar demek. E madem yeni başlangıçlar, neden kendine daha fazla zarar veresin ki? Kurtul kötü alışkanlıklarından. Derdini unutturur deme, geç bunları tamamen kandırmaca hep bunlar. Kötü alışkanlıkların arkasına sığınmayı bırak, kendini kendine bırak.