Hepimiz için zor geçen, yeni deneyimlerle tanıştığımız “gerçek dünyamızda” zor bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 2020 “dijital dünya” için de yeni bir değişim, dönüşüm yarattı. Evlerimizde daha fazla kaldığımız, tiyatro, sinema, birçok konserden, tatillerden ve belki de sevdiklerimizden yoksun geçirdiğimiz bu yıl, hepimiz için yepyeni deneyimlere ve zor bir sınava dönüştü. Şimdi, önümüzde umutla hazırlandığımız 2021 yılı var. Bu yeni yıl bizleri nelerle tanıştıracak sabırsızlıkla bekliyoruz.

2020’de dijital iletişim hem bizler hem de markalar için çok daha önemli hale geldi şüphesiz. Yapılan bir araştırmada, tüketicilerin neredeyse yarısının 2020’de sosyal medya platformlarında daha fazla zaman geçirdiğini ortaya çıkardı. Bu süreçte markalar da uyum sağlamak için ellerinden geleni yaptı elbette. Yeni yıla girerken, markaların sosyal medya çabalarını en üst düzeye çıkarmaya devam edeceğine şüphe yok.

Gelin, hep birlikte 2021’de görmeyi bekleyebileceğimiz birkaç dijital medya pazarlama trendine göz atalım.

E- Ticaretin Yükselişi Sürecek

E- ticaretin 2021’de de yükselişte olacağını söylesek eminiz kimse şaşırmaz. Instagram gibi uygulamalar sosyal medyadan alışveriş yapmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı. Kullanıcılar, direkt Instagram üzerinden “alışveriş çantası” simgesine tıklayarak ürünleri keşfedip, doğrudan uygulamada alışveriş yapabiliyor hale geldi. Bunun sonucunda da 2021’de, Instagram’dan ek özellikler ve güncellemeler görmeyi bekleyebiliriz. E-ticaret alışverişi yapanların % 87’si sosyal medyanın bir alışveriş kararı vermelerine yardımcı olduğuna inanıyor, bu nedenle Instagram Mağazası’nı açtıktan sadece iki yıl sonra 130 milyondan fazla kullanıcının Instagram alışveriş etiketlerini görüntülemek için dokunduğunu görmeleri şaşırtıcı değil. Facebook, 2020’de Facebook mağazalarıyla bu trende katıldı ve büyük olasılıkla bu yıl daha fazla platformda alışveriş seçeneği ile karşımıza çıkacak.

TikTok’un Popülerliği Devam Edecek

Facebook, Instagram ve Twitter, aylık kullanıcı sayıları ile yıllardır odağımızda olmuştu. Son yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan TikTok’u kimsenin hafife alamayacağını söylememize gerek yok. TikTok’da, içeriklere ulaşmak için kimseyi takip etmeniz gerekmiyor bu nedenle diğer sosyal medya platformları içerisinde daha benzersiz hale geliyor. Her gün yüzlerce videonun viral hale gelmesi ve izlenmesinin artmasının bu nedenle daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Markalar için de özellikle yeni jenerasyonla iletişim kurabilmek adına büyük bir pazar vaad eden TikTok’u önümüzdeki yılda da sıkça konuşacağız.

Daha Şeffaf Marka İmajı Önem Kazanacak

Akıllı telefonlarımız sayesinde tüm dünyaya istediğimiz yerde ve en önemlisi istediğimiz zaman bir dokunuşla ulaşmamız kolay hale geldi. Milyonlarca içerik arasından hedef kitlenin marka ile buluşmasını kolaylaştırmak zor olsa da imkansız değil. Burada da markaları öne çıkaracak en önemli noktanın markaların mesajlarını “direkt ve doğrudan” iletmesi olduğunu görüyoruz. İnsanlar marka, ürün ya da hizmeti aradıklarında doğru keyword ve mesajlarla karşılarına çıkmak bu milyonlarca içerik arasından sıyrılmaya olanak tanıyacak.

Video İçeriklerin Altın Çağı

Araştırmalar, video içeriğinin sosyal medyadaki diğer içerik türlerinden daha iyi performans gösterdiğini kanıtlamaya devam ediyor, bu nedenle bu kategoriye yapılan yatırımın yalnızca büyüyeceğini ve en önemli sosyal medya trendleri arasında yer alacağını tahmin etmek güç değil.

Canlı İçeriklerle Yeni Normal

Bu süreçte “yeni normale” uyum sağlamak adına, markalar yüz yüze etkinlikler yerine tüketicileriyle bağlantı kurmanın farklı yollarını aradı ve canlı içerik, tüketicilerle gerçek bir bağlantı kurmanın etkili bir yolu haline geldi. Yapılan araştırmalar, kitlelerin% 80’inin canlı yayınlanan videoları blog içeriğine tercih ettiğini, bu nedenle markaların canlı içeriği 2021 pazarlama planlarına dahil etmeyi ciddi şekilde düşünmesi gerektiğini gösteriyor.

Sonuç olarak; yeni bir yılın neler getireceği bilinmez ama dijital dünyamız sürekli güncellenmeye devam edecek. En güzel yanı da hızla değişebilen yeni trendlere, hızla adapte olabilmemiz sanırım. 2020’nin son günlerinde yeni macera ve umutlarla dolu 2021’e hazırız. Herkese mutlu yıllar! J

Kaynak: azbigmedia

Bir cevap yazın