Doğru marka yaratmak kadar, tüketicinin hafızasına kazınacak bir marka ismi bulmak önemlidir. Bu yazımda iyi bir marka ismi bulmada size yardımcı olacak 5 stratejik adımdan bahsedeceğim.

Bir markanın ismini iyi yapan şeyler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin Coca-Cola, Kit Kat ve Jelly Belly gibi tekrarlanan isimlere sahip markalara daha olumlu tepki verdiği görülmüştür. Bu konuda sihirli bir formül olmasa da genel olarak tüketicilerin hatırlamasını kolaylaştıracak ortak özellikler vardır:

Anlamlı

Öncelikle markanızın isminin anlamlı olması ve markanızın öyküsüne ve imajına ters düşmemesi gerekir.

Ayırt edici

Elbette, rakiplerinizden sizi farklı kılan benzersiz bir marka ismi işinizi çok daha kolay hale getirecektir.

Erişilebilir

İnsanların kolayca yorumlayabildiği, telaffuzu kolay ya da hecelemeye uygun bir isim sizi Google’da aratmalarını da kolaylaştıracaktır.

Korunabilir

Satın alınabilir, kullanıma uygun bir isim olması ticari hayatınız için önemlidir.

Geleceğe hazır

Tüm markaların nihai hedefi geleceğe ulaşabilen, yıllar geçtikçe büyüyen markalar inşa etmektir. Marka isminizi seçerken bu adımı da düşünerek markanızla büyüyecek bir isim seçmeniz, ilerde genişletebileceğiniz iş kollarınıza ve alt markalarınıza uygun olmalıdır.

Görselleştirilebilir

Tabii ki iyi bir isim kadar simgeler, logolar, renklerle bir bütün haline getireceğiniz tasarımlar da oldukça önemlidir.

Şimdi doğru marka ismini bulmanıza yardımcı olacak stratejileri yakından inceleyelim:

1. Adım: Markanızın Özüne Keşfe Çıkın

Her şeyden önce markanızın kalbine, özüne inmeye çalışın. Değerlerinizi, vizyonunuzu, misyonunuzu ve amacınızı iyi tanımlamanız bu aşamada size yardımcı olacaktır.

2. Adım: Farkınızı Açığa Çıkarın

Markanızı benzersiz kılan şeyin ne olduğunu anlamak, bir marka ismi bulmanın anahtarıdır. Rakiplerinizi iyi tanıyın, sektördeki yerinizi iyi tanımlayın ve sadece harika bir isim değil, sizin için harika olabilecek bir ismi aradığınızı unutmayın.

3. Adım: Beyin Fırtınası Yapın

En eğlenceli ve belki de en acımasız kısma geldik.  Paydaşlarınız, ajansınız, çalışanlarınız ya da yöneticilerinizle bir araya gelerek yapacağınız iyi bir beyin fırtınası marka ismi konusunda size muhteşem örnekler verecektir.

Belli marka ve kategorilerinden yola çıkmak işinizi kolaylaştırabilir. Örneğin; kurucusunun ismiyle oluşturulan markalar, açıklayıcı markalar (yaptığı işi direkt açıklayan markalar; General Motors gibi), metafor kullanılarak oluşturulan markalar ( Nike – Zafer Tanrıçası), kısaltma ile oluşturulan markalar (DKYN, YKM vb.), birleştirilmiş kelimelerle oluşturulan markalar (Coca Cola, FaceBook vb.)

4. Adım: Kullanılabilirliğini İnceleyin

Listenizdeki isimlerin başka bir işletme tarafından ticari olarak kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca alan adı, domain, sosyal medya hesapları vb. markanızın dijital medyadaki kullanım alanlarını kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

5. Adım: Teste Başlayın

En keyifli aşamaya geldik. Belirlediğiniz isimler için logo, ambalaj veya bir açılış sayfası oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Mevcut müşterileriniz varsa Facebook veya e-posta aracılığıyla onlara ulaşabilir ya da çevrim içi anket araçlarından birini kullanarak konuya ilişkin bir anket düzenleyebilirsiniz.

Marka adınız, güçlü ve akılda kalıcı bir marka oluşturmanın yalnızca ilk adımıdır. Sizin için doğru ismi bulmadan, marka kimliğinizi oluşturmaya kadar tüm yaratıcı süreçte İkiesPR olarak biz buradayız.