Hayat inişlerle çıkışlarla dolu ve bazen gerçekten de çok güzel şeyler olabiliyor. Mavi tiki, son görülmesi, masaüstünde açık kalan hesabın başımıza çorap örmesi derken nice yuvalar yıkan WhatsApp’tan nihayet kendini affettirecek bir hamle geldi. Artık gönderdiğimiz mesajları silebiliyoruz.

Yeni özellik sayesinde artık iletiyi alan kişilerin mesajları da silinecek. Mesajları tamamen yok etmek için gönderdikten sonra 7 dakika içinde mesajı herkesten silmeniz gerekiyor.

WhatsApp kullanıp da yanlış kişiye mesaj gönderme utancını yaşamayan yoktur sanıyorum. Mesaj silme özelliği ülkede, çapkın çevrelerde ve şaşkın bünyelerce coşkuyla kutlanırken, biz de bu özelliğin hangi durumlarda hayat kurtarabileceğine dair yazmak istedik.

İçip içip eski sevgiliye mesaj atanlar
Siz de gayet cool oturduğunuz rakı masasından, koluna jilet atacak kıvama gelerek kalkanlardansanız, içip içip bir türlü unutamadığınız eski sevgiliye gecenin bir yarısı “Uyudun mu?” yazabiliyorsanız, artık uyandığınızda o derin pişmanlığı yaşamak zorunda değilsiniz. Silin gitsin. Sabah “bu mesajı sildiniz” bildirimine “yeni sevgilime yazacağıma sana yazmışım” deyip kıvırabilirsiniz. Yerse.

Erkek WhatsApp grubuna atılacak mesajı iş grubuna atanlar
Erkek Whatsapp grubu diye bir gerçek var arkadaşlar. Burada dönen yazışmalar, paylaşılan videolar, fotoğraflar deep webde yok. Bu özgün içeriklerle dolu gruplara yollayacağınız herhangi bir mesajı iş arkadaşlarınızın olduğu gruba gönderdiğinizi hayal edin. İzleyeceğiniz en mantıklı yol haritası; “Gruptan çık – Grubu sil – WhatsApp’ı sil – Telefonu at – İstifa et – Köprüden atla” şeklinde olurdu sanırım. Oysa şimdi sadece mesajı siler ve hayatına devam edersiniz.

Grupta olduğu unutulan arkadaşın, aynı grupta dedikodusunu yapanlar
Bakın bu bir dramdır ve böyle dramlar ancak kız WhatsApp gruplarında görülür. Kalabalık bir arkadaş grubunuz vardır ve araya sevmediğiniz birkaç kişi daha karışmıştır. Birden gaza gelip, varlığını unuttuğunuz kişi hakkında ileri geri konuşursunuz ve olay patlar. İşin kötüsü kızlar bu gibi durumlarda “The north remembers” diyen Arya Stark kadar kincidirler ve asla unutmazlar. Ama artık buna da gerek kalmadı. Silersiniz mesajı ve bu yaptığınız ilelebet sizinle telefonunuz arasında kalır.

Sevgilisine atacağı mesajı eşine atanlar
Size ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Ama bu işe en çok sevinenlerin sizler olduğundan da en ufak bir şüphemiz yok. Herkesin hayatına kimse karışamayacağından “ hayrını görün” demekle yetiniyoruz.

Bu senaryolar böyle uzayıp gidebilir. İnsanız ve hatalar hepimiz için. Amacı insana hizmet etmek olan teknolojinin ise bu noktada böyle hamleler yapması elbette kaçınılmaz. WhatApp’ın geç gelen bu özelliği ile kurtardığı hayatlar adına sevinirken, başınıza iş açmayacak nice sohbetler diliyoruz.