Firmanızın marka kimliği ve tanıtımları için profesyonel bir reklam ajansıyla çalışmanız oldukça önemlidir. Zira müşterilerinize ulaşmanın ve kendinizi anlatmanın en etkili yolu güçlü bir marka kimliği inşa etmek ve dikkat çeken reklamlar yapmaktan geçmektedir.

Reklamlarınızın kurumsal kimliğinizle uyumlu olması ve aynı dili konuşması marka imajınız için oldukça önemlidir. Güçlü, istikrarlı ve güvenli bir marka kimliği için reklamlarınızın bir standardı olması gerekir.

Bazı firmalar, tanıtım çalışmalarını yürütürken birden fazla ajanstan hizmet almayı tercih ederler. Kurumsal kimliklerini bir ajansa, web sitesini başka bir ajansa, gazete, dergi ve sosyal medya reklamlarını ise bir başka ajansa tasarlatan firma sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Maalesef bu durumun marka kimliğine verdiği zararın farkında olmayan firma temsilcileri ise bir türlü reklamlardan istedikleri etkiyi yakalayamadıklarından dert yanarlar.

Firma temsilcileri bekledikleri etkiyi yakalayamadıklarını söylerken haklıdırlar. Çünkü yaptıkları reklamlar söylem ve tasarım olarak birbirlerinden kopuktur ve hedef kitle üzerinde umulan etkiyi yaratmaz. Etkisi zayıf kalan reklamlar ise satışa ve bilinirliğe dönüşmediği için beklentileri karşılamaz.

Eğer siz de reklam ajanslarıyla ilişkinizi bu şekilde kurgulayan bir firma iseniz kendinize şu soruyu sorun: Şayet bir takım elbise diktirecek olsanız; ceketi bir terziye, pantolonu bir başka terziye diktirir miydiniz? Bizce, hayır. Zira yapılan her işte bütünlüğü korumak, o işin amaca hizmet etmesinde en önemli etkendir.

Tek bir reklam ajansı ile çalışmanın, marka bütünlüğünüzü korumanın yanında başka avantajları da vardır. Bunlardan belki de en önemlisi zamandan edeceğiniz tasarruftur. Bir reklam ajansı ile çalışmanız; reklam kampanya ve tasarım projelerinde değerli zamanınızı kullanmamanızı ve işi profesyonellere bırakmanızı sağladığı gibi, beklentilerinizi anlatırken bölünmemenizi de sağlar. Bir ajans reklam kampanyanıza eğitilmiş ve profesyonel ekibi ile yaklaşacağından alınan sonuçlar da sizi tatmin edecektir.

Romain Gary, “Kadının Işığı” kitabında “Çok kadın tanıdım. Çok kadın hiç kadındır.” der. Aynı durum reklam ajansları için de geçerlidir. Biz de “Çok ajans hiç ajanstır.” diyoruz ve güçlü bir marka kimliği inşası ve etkili reklamlar için sizi hayatınızın ajansı olacak İkies PR’a bekliyoruz. Bizimle bir kere çalıştıktan sonra, başka bir ajansla çalışmak istemeyeceğinize duyduğumuz inanç ise tam.